
Ikkunaremontilla koti lämpimäksi Muuramessa
Muuramelaisen 90-luvun tiilitalon ikkunaremontti poisti kodista vedon tunteen ja aamukahvinkin on pystynyt remontin jälkeen nauttimaan mukavasti ikkunan ääressä.
Muuramessa sijaitsevaan tiilitaloon tehtiin Pihlan ikkunaremontti, jossa tähdättiin ensisijaisesti talon energiatehokkuuden parantamiseen. Asukkaiden itse vuonna 1994 rakentama omakotitalo lämpenikin mukavasti remontin seurauksena, ja aamukahvit on nyt mukava juoda keittiön vedottomalla ikkunalla.
30 vuotta vanhat ikkunat kaipasivat uusimista
Keltainen tiilitalo on näyttää olevan hienossa kunnossa, ja selkeästi hyvin pidetty ja kunnostettu. Vanhoista ikkunoistakaan ei paistanut läpi niiden vanha ikä. Talon asukkaat Ari ja Paula Bloigu kertovat ikkunaremonttiin olleen kaksi syytä, joista ensimmäinen oli tavoite säästää energiaa.
– Toinen syy oli se, että ikkunat olivat jo 30 vuotta vanhat, ja ne olivat jo tiiveytensä puolesta aikansa eläneet ja niitä oli ehditty matkan varrella jo kunnostella. Vanhoista ikkunoista veti aika paljon, Ari toteaa.
Vedottomuus paransi asumismukavuutta
Ari ja Paula ovat olleet tyytyväisiä remontin lopputulokseen. Heidän kokemuksensa mukaan energiankulutus pieneni, ja erityisen selvästi muutoksen huomasi asumismukavuudessa
– Selkeimmin eron huomaa siinä, että keittiössä ja olohuoneessa aiemmin tuntunut veto on poissa, Ari ja Paula kertovat tyytyväisinä.
Uudet ikkunat toivat käytännöllisyyttä
Taloon asennettiin 16 Pihla Varma -ikkunaa sekä terassille Pihla Takapiha -ovi energiatehokkaalla Termo-rakenteella.
Vanhoissa ikkunoissa ikkuna-aukko oli jaettu kahteen osaan keskelle sijoittuvalla pystykarmilla. Uusissa ikkunoissa tuuletusikkunat ovat pienemmät, mikä helpottaa niiden käyttöä esimerkiksi keittiön työtason päällä, sillä avautuva puite vie vähemmän tilaa.
Tuuletusikkunoihin asennettiin hyttyspuitteet, ja kaikki kodin ikkunat viimeisteltiin valkoisilla Inka-kaihtimilla.
Ulkopuolen smyygit oli aikaisemmin tehty puusta, ja niitä olisikin pitänyt jatkuvasti huoltomaalata, jotta ne olisi olleet siistin näköiset. Nyt kun koko ulkovuoraus smyygejä myöten on siistiä peltiä, pysyy pinnat siisteinä ja myös kosteus ulkopuolella.
Ikkunoiden ilme kohentui osittain myös siksi, että uudet karmit, 210 mm, ovat reippaasti vanhoja 130 mm karmeja syvemmät. Syynä muutokseen oli yksinkertaisesti se paksut seinät, joihin syvä karmi sopi paremmin. Karmisyvyyden muutos kohensi myös sisä- ja ulkopuolen viimeistelyjen ilmettä.
Arilla ja Paulalla oli Pihlasta ja jälleenmyyjästä Edustus Pihlaja Oy:stä aiempaakin hyvää kokemusta, joten ikkunaremontin toimittajan valinta kallistui jo sen vuoksi Pihlaan. Myös mökin ikkunat sekä asuintalon pääovi oli tilattu aikaisemmin Pihlalta. Etenkin jälleenmyyjää Ari ja Paula kehuvat hienosti sujuneesta kokonaisuudesta. Myös asennusporukka saa Bloigulta kiitosta, kun homma hoidettiin siististi, ammattitaitoisesti ja nopeasti.
Katso lisää kuvia kohteesta ikkunaremontin jälkeen









