Käyttö ja huolto - Tuotteiden suojaus rakennusaikana
Ikkunat ja ovet kannattaa suojata rakentamisen ajaksi. Teippien suhteen on syytä olla tarkkana.
Teippien käyttö
Ikkunan tai oven maalipintaan ei saisi kiinnittää teippiä. Teipeissä käytetään erilaisia pehmittimiä parantamaan teipin tarttuvuutta ja pehmitin voi olla niin voimakasta, että se vaurioittaa maalipintaa. On suositeltavampaa kiinnittää teippi karmiin, jolloin mahdollisten vaurioiden korjaaminen on helpompaa. Teippi on myös poistettava mahdollisimman pian rappaustyön päätyttyä.
Teipeistä maalarinteipit Scotch 2090-2 (3M) ja Schuller 45495-45499 -sarjan UV Gewebe Putzband (teippi saattaa pehmittää maalia jos teippi jätetään yli kuukaudeksi kiinni) sekä rakennusteippi Scotch (3M) construction tape soveltuvat parhaiten maalatuille pinnoille.
Turvallinen suojaus
Turvallisin tapa on suojata pinta (esim. ovilehti) pahvilla tai muovilla niin, että suojan ja pinnan väliin jää ilmarako eikä teippi ole suoraan kosketuksissa pinnan kanssa.