Tekniset tiedot - Pihla Varma e
Pihla Varma e
© Pihlavan Ikkuna Oy 3.2011
Kolmilasinen MSE-tyypin puualumiini-ikkuna
Pihla Varma e on kaksipuitteinen sisäänavautuva MSE-tyypin puualumiini-ikkuna. Pihla Varma e on tiivis ja luotettava jokasään monikäyttöikkuna, joka sopii ikkunaksi kaikkiin kohteisiin, kuten kerros-, rivi- ja omakotitaloihin.
Rakenne
- karmi ja sisäpuite mäntyä, ulkopuite ja karmin ulkoverhous alumiinia
- lujat ja kestävät puusepänliitokset
- kolminkertainen tiivistys
- karmisyvyydet 130, 170 ja 210 mm, karmin vahvuus 42 mm
Lasitus
- sisäpuitteessa kaksinkertainen selektiivinen eristyslasi Argon -kaasulla
- ulkopuitteessa tasolasi, lasitustiivisteenä kumitiiviste
Lukitus ja helat
- molemmissa puitteissa teräslukot ja peitekilvet
- tuuletusikkunoissa aukipitolaite, pitkäsulkija ja painike
- tuuletusluukussa pitkäsulkija ja painike
- pintahelojen vakioväri valkoinen, tilauksesta satiini-, kromi- tai messinkipintaiset pintahelat
Vakiotuotteen ominaisuudet
| U-arvo |
välillä 1,0 - 0,8 W/m2K lasituksesta riippuen |
| Energialuokka |
Energialuokituksen uudet perusteet Motivalla työn alla |
| Ilmaäänen eristysluku |
Rw = 44 - 50 dB karmisyvyydestä riippuen |
| Lentomelueristävyys |
Rw+C = 43 - 49 dB karmisyvyydestä riippuen |
| Tieliikennemelueristävyys |
Rw+Ctr = 37 - 46 dB karmisyvyydestä riippuen |
| Ilmanpitävyys |
standardin EN 12207 mukaan, luokitus 4 |
| Sateenpitävyys |
standardin EN 12208 mukaan, luokitus E 1200 |
| Tuulenpaineen kestävyys |
standardin EN 12210 mukaan, luokitus C3 |
Puuaines
Puuosat ovat näkyviltä osiltaan oksattomaksi sormijatkettua vakiolaatuluokan -V - mäntyä. Karmi on liimattu D4-luokan liimalla vähintään kahdesta osasta.
Pintakäsittely
Puuosien pintakäsittelynä on joko peittomaalaus tai kuullotus. Maalina käytetään vesiohenteisia akryylimaaleja, joiden pintapäästöluokitus on M1. Vakioväri on valkoinen NCS S 0502-Y. Kuullotus tehdään vesiohenteisilla kuultoväreillä, lisäksi ikkunan ja ovilehden sisäpinnat lakataan. Vakiokuultovärit ovat luonnonväri ja pähkinä TM-1806.
Alumiiniprofiilit ovat pulverimaalattuja. Vakiovärit ovat valkoinen RAL9010, ruskea RR32, tumma harmaa RR23 ja vaalea harmaa RR22. Alumiiniprofiilit voidaan myös anodisoida.
Lasit
Eristyslasit ovat FI/CE-tyyppi-hyväksyttyjä. Lasivahvuudet mitoitetaan ikkunan koon ja olosuhteiden mukaan. Vakiolasituksen lisäksi valittavana on mm. energiansäästö-, auringonsuoja-, monitoimi-, turva-, palonsuoja-, murronsuoja- ja meluntorjuntalaseja sekä kuvioituja, värillisiä, huurtumista estäviä tai itsepeseytyviä laseja.
www.pihla.fi